Tüm Bankalara Taksit İmkanı            

3M PELTOR Optime 1 H510B Ens..

3M PELTOR Optime 1 H510B Ens..

1.191,75 TL Vergiler Hariç: 993,13 TL

3M PELTOR Optime 2 H520B Ens..

3M PELTOR Optime 2 H520B Ens..

1.756,27 TL Vergiler Hariç: 1.463,56 TL

3M PELTOR Optime 3 H540B Ens..

3M PELTOR Optime 3 H540B Ens..

1.672,64 TL Vergiler Hariç: 1.393,86 TL

Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)

Ense Bantlı Kulaklıklar

Yüksek ses desibeline sahip ortamlarda ses önleyici kulaklık kullanılması gerekir. Kulakların uzun süre yüksek sese maruz bırakılması duyu kaybına neden olabilir. Kulaklıklar iş sağlığı ve güvenliği ekipmanları arasında yer alır. Her işte ortamda oluşan ses düzeyi farklıdır. Bu ses düzeyinden kulakları korumak için farklı özelliklere ve tasarımlara sahip olan kulaklıklar kullanılmaktadır. Ense bantlı kulaklık modelleri günlük işlerde, zımpara, yaparken, matbaa işlerinde, elektrikli aletlerin ortama yaydığı seslerde ve hafif ses oluşturan üretimlerde kullanım için uygundur. Özel tasarımı sayesinde baretle birlikte rahatlıkla kullanılabilir. Ensede bulunan bantı sayesinde barete takmadan kullanılabilir.

 

Ense Bantlı Kulaklık Özellikleri

Ense tipi kulak koruyucu baretle kullanılan kulaklık modelleri arasında yer almaktadır. Bazı işlerde oluşabilen riskler farklıdır. İş sağlığı ve güvenliği ekipmanları oluşabilecek risklere göre belirlenir. Baret ve kulaklığın birlikte kullanılması gereken sektörler için baretle birlikte kullanılabilen kulaklık modelleri tasarlanmaktadır. Peltor kulaklık bu kulaklık modellerinden bir tanesidir. EN 352-3 standardına uygun olarak üretilmektedir. Kolay taşınabilir hafif tasarımı sayesinde uzun süre kullanımda kişiler rahatsızlık oluşturmaz. Ense bantlı kulaklık modelleri az çıkıntılı yapısı sayesinde farklı ekipmanlarla birlikte rahatlıkla kullanılabilir. Kulak pedleri uzun süre kullanımlarda terlemenin önüne geçer. 26 desibel ses düşürme seviyesine sahip olan ense bantlı kulaklıklar 87-98 desibel gürültüye sahip olan ortamlarda kullanılabilir. Kulaklıkta bulunan yumuşak yastıklar kulaklığın kulağa baskı yapmasını önler.

 

Ses engelleyen kulaklık modellerinin pedleri istenildiğinde değiştirilebilir. Kulak sağlığını korumak için kulaklıklarda gereken hijyenin sağlanması gerekir. Uzun süre kullanımın ardından deforme olan kulak pedleri değiştirilmelidir. Kulaklık, kişisel olarak kullanılması gereken ekipmanlar arasındadır. Kulak enfeksiyonu gibi problemlerin yaşanmaması için aynı kulaklığı farklı kişiler tarafından kullanılmaması gerekir. Kullanılmayan kulaklıklar kapalı ortamda muhafaza edilerek toz ve kirden korunmalıdır. 31 desibel ses düşürme seviyesine sahip olan ense tipi kulaklık modelleri yüksek ses seviyesine sahip ortamlarda kullanılabilir. Kulaklık tercihinde kullanılacak ortamda oluşan ses seviyesi dikkate alınmalıdır. Ortam ses yüksekliğine uygun olarak tercih edilen kulaklığın, kulağa tam oturması gerekir. Kulağa uyumlu olarak tercih edilmeyen kulaklıklar yeterli koruma sağlamaz.

 

Ense Bantlı Kulaklık Kullanımı

Ense bantlı koruyucu kulaklık farklı sektörlerde kullanım için uygundur. Ses düşürme seviyelerine göre farklılık gösteren kulaklıklar baretle birlikte kullanılabilir. Kulaklığın tasarımı rahatlıkla istenilen yere taşınabilmesini sağlar. Kulaklık seçimi sırasında sahip olduğu özellikler incelenmelidir. Kulaklığın gürültü azaltma değeri “SNR” kodu ile belirtilmektedir. Ense bantlı kulaklık özellikleri ilgili standarda uygun olarak üretilmek zorundadır. Kulaklıklar kullanım sırasında ciltte tahriş ve yara gibi reaksiyonlara sebep olmamalıdır. Kulaklıkların boyutları ve ayarlanabilir oluşu modeline göre değişiklik gösterebilir. Ayarlanabilir kulaklık modelleri kullanıcıya daha ergonomik bir kullanım sağlar. Sabit kulaklıklar takıldığında kulaklara tam oturmalıdır.

 

Tercih sırasında kulaklığın kavrama derecesi incelenmelidir. Kulaklıkların tamamı Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmeli ve CE belgesi onayı olmalıdır. Kulak sağlığının korunması ve duymanın azalması için 85 desibel üzerinde sese sahip olan ortamlarda kulaklık kullanılması gerekir. Kulaklık tercihi sırasında ortamın ses düzeyi ve kulaklık özellikleri bilinmelidir. Kullanıma en uygun olan kulaklığın seçilmesi için iş sağlığı ve güvenliği uzmanından yardım alınabilir. Gürültü engelleyen kulaklık kullanım sırasında ağırlık yapmamalı ve uzun süre kullanıma uygun olmalıdır. Kulak pedleri geniş olan kulaklık modelleri uzun süre kullanım için oldukça idealdir. İçerisinde bulunan hava boşlukları sayesinde terlemenin önüne geçer. Kulak sağlığını korurken konforunu da ihmal etmeyenler ekstra özelliklere sahip olan kulaklıkları tercih edebilir.